powered by:
CATALIST
reklamę obsługuje Agencja Interaktywna CATALIST
158f5e.mojasonda.pl - zagłosuj w mojej sondzie!

9. Partnerski model stosunków przemysłowych - perspektywa zmiany

Uzupełnienie kodeksu spółek handlowych o spółkę, w której każdy pracownik (po spełnienie określonych wymo­gów) stawałby się współwłaścicielem z samego faktu świadczenia pracy (uwłaszczenie pracowników na majątku przedsiębiorstw). Wybierasz pomiędzy partnerskim a konfliktowym modelem stosunków przemysłowych, pomiędzy instytucjonalizacją współpracy lub instytucjonalizacją konfliktu.
  • Zmiana korzystna dla gospodarki, bo likwiduje konflikt pracodawca-pracownik i mobilizuje kapitał strukturalny.
  • Zmiana obojetna
  • Zmiana niekorzystna dla gospodarki, bo polscy pracownicy do tego "nie dorośli". Oni muszą czuć bat!
  • Nie mam żadnej wiedzy na temat modeli stosunków przemysłowych.

Komentarze:

Nie-do-wiary 08 grudnia 2016, z IP: 83.22.103.15      Zgłoś komentarz do skasowania
@Zbigniew Pańscy pracownicy nie chcieli takiego rozwiązania, bo firma jest od początku oparta nie o współpracę, a o "inwentarz ludzki". Pan zaproponował koniom pociągowym, aby zaczęli brać odpowiedzialność za kierunek i skutek orki. Swoją drogą, jak mogli na to przystać, skoro mają tyrać i jeszcze brać odpowiedzialność za cudze decyzje? Taka firma, musi być od początku projektem partnerskim. Najpierw szef, dobiera sobie na odpowiednich warunkach ludzi, którzy chcą takiej formy współpracy i będą wiedzieli od początku, na czym polega ich rola. Potem firma albo bije konkurencyjnością wszystkie inne, albo upada. Co każe się takiej możliwości sprzeciwiać? Status quo systemu?
trez 02 grudnia 2016, z IP: 188.121.29.124      Zgłoś komentarz do skasowania
Spółki już teraz płacą część wynagrodzenia w postaci udziałów, chociaż rozwiązanie to nie jest popularne w Polsce.
nikander 29 listopada 2016, z IP: 95.160.40.158      Komentarz zaznaczony do skasowania
Nie wiem co ma się nie udać? - czy wprowadzenie do kodeksu spółek uregulowań prawnych dla spółki właścicielsko-pracowniczej - czy to, że właściciele i pracownicy takiej spółki nie zaakceptują Próba uspołeczniania pracy w obecnym otoczeniu instytucjonalnym jest całkowicie bezsensowna. To prawo zostało napisane dla konfliktowego modelu stosunków przemysłowych i pracodawca MUSI traktować pracowników jak "mówiący inwentarz"
Zbigniew 29 listopada 2016, z IP: 185.117.214.16      Zgłoś komentarz do skasowania
Jak już kiedyś pisałem, to się nie uda bo u nas pracownicy w większości nie chcą brać odpowiedzialności za swoją firmę. Ja zaproponowałem w swojej firmie by pracownikom dać udziały w wielkości odpowiadającej ich wkładu w działalność firmy i stażu pracy. Ale wtedy biorą również odpowiedzialność za firmę. A to wiąże się również nie tylko z zyskami w firmie, ale również ze stratami, tak jak ma to każdy właściciel. I tu już zaczynają się schody, bo pracownicy nie chcą brać odpowiedzialności za firmę której mają być współwłaścicielami, interesuje ich tylko tu i teraz (tylko płaca i to niezależnie od jakości pracy - zaproponowałem kiedyś by pracownicy sami rozdysponowali pomiędzy sobą fundusz płac w zależności od tego jak widzą pracę koleżanek i kolegów), no i niestety spełzło na niczym gdyż nie mogli dojść do porozumienia. Pozdrawiam, i życzę powodzenia.
Użytkownik publikuje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Właściciel Serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników na łamach Serwisu.
Informacje
Utworzono: 28.11.2016
Głosów: 4876
Sonda łamie regulamin?
Zgłoś do moderatora »
Nowa sonda »
Stwórz własną sondę w kilka sekund i dodaj na bloga!

WebDesing & Realizacja Agencja Interaktywna CATALIST - Wydawca CATALIST sc, Krowoderskich Zuchów 17/12, 31-271 Kraków

(c) 2006-2018 mojaSONDA.pl ekspresowa SONDA za darmo, bez logowania, Informacja o przetwarzaniu danych